نوشته شده توسط : yasamin
گرجستان یکی از کشورهای اوراسیایی است که قسمتی از آن در آسیا و قسمتی در اروپا قرار دارد.  این کشور در غرب آسیا و در شرق اروپا قرار دارد و به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در مسیرهای ارتباطی و استراتژیکی در دنیا شناخته می شود.  این کشور در قسمت غربی خود با دریای سیاه، در قسمت شمالی با روسیه، و با ترکیه و ارمنستان از سمت جنوب و جمهوری آذربایجان در جنوب شرقی همسایه است.

تفلیس پایتخت گرجستان است و برای ما ایرانی ها یاداور تاریخ پر شکوه ایران زمین است. این کشور کمتر از 4 میلیون نفر جمعیت دارد اما از نظر موقعیت جغرافیایی شرایط بسیار خوبی دارد. گرجستان چند سالی می شود که به دنبال سیاست گذاری های داخلی خود در تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است و به همین دلیل ساختاری های اقتصادی و زیر ساخت های کشوری خود را بصورت کلی در حال تغییر دادن است.

گرجستان همان ایبریا است که در تاریخ زیاد از آن نام برده شده است و این نشان از تاریخ بسیار طولانی این کشور دارد. بعد از حمله سال 2008 روسیه به این کشور ، تغییرات زیادی در گرجستان صورت گرفته و آرامش و امنیت زیادی در گرجستان حاکم شده است.

یکی از اصلاحات عمیقی که در گرجستان صورت گرفته، در خصوص ساختارهای اقتصادی این کشور است تا جایی که در سال 2010 بانک جهانی گرجستان را یکی از پیشرو ترین کشورها در اصلاحات اقتصادی نامید و به این کشور رتبه یازدهم را از نظر سهولت در سرمایه گذاری داد.

 این کشور به دنبال ایجاد زمینه های سرمایه گذاری در گرجستان توسط افراد خارجی موضوعاتی مانند اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان را ایجاد کرده است. همچنین مالکیت خارجی را برای سرمایه گذاران آزاد کرده تا محدودیت های سرمایه گذاری را بردارد. این باعث جذب تعداد زیادی از شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در این کشور شده است.

چرا ثبت شرکت در گرجستان؟

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در این کشور ثبت شرکت در گرجستان است. ثبت شرکت در گرجستان قابلیت های زیادی را برای صاحبین کسب و کار و تجارت ایجاد می کند و به دلیل سهولت در امور تجاری در این کشور و امکان تبادل کالا و خدمات با بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا در این کشور و همچنین امکان ایجاد حساب های بین المللی و دریافت کارت های بانکی معتبر بین المللی و یا افتتاح حساب های سود آور و غیره باعث شده که در سال های اخیر بسیاری از افراد ایرانی نیز اقدام به ثبت شرکت در گرجستان بکنند.

از بزرگترین مزایای ثبت شرکت در کشور گرجستان این است که ثبت شرکت در گرجستان باعث می شود سرمایه گذاران در این کشور از پرداخت عوارض واردات و مالیات های گمرکی معاف شوند.

در واقع گرجستان با ایجاد زیر ساخت های بسیار عالی برای سرمایه گذاری در این کشور نه تنها به رشد اقتصادی و کشوری خود کمک زیادی کرده است بلکه ساختارهایی را فراهم آورده تا بسیاری از صاحبین کسب و کار از فرصت های بالقوه موجود در این کشور نیز که کشوری رو به توسعه است استفاده کنند. ضمن اینکه از خطرات تحریم و مشکلات اقتصادی و تفاوت ارز زیاد در این کشور اوراسیایی خبری نیست.

بصورت کلی می توان ثبت شرکت در گرجستان را بهترین راه سرمایه گذاری در این کشور دانست زیرا با این شرایط نه تنها صاحب کسب و کار در این کشور هستید و می توانید اقامت کشور گرجستان را هم دریافت کنید بلکه صاحب سرمایه خود نیز بوده و سرمایه ای سود آور در دست خواهید داشت.

به منظور ایجاد سهولت در ثبت شرکت در گرجستان و سرمایه گذاری در این کشور، سیاست صدور مجوز در کمترین زمان انجام می شود و هیچ نوع فرایند اداری طولانی مدتی برای ثبت شرکت در این کشور دیده نشده است. بر همین اساس بوده که کشور گرجستان در سال 2017 از نقطه نظر سهولت امور اداری و مجوز های تجاری در رتبه هشت جهان قرار گرفته است.

انواع ثبت شرکت در گرجستان

هر چند که بسیاری از افراد به دنبال دریافت اقامت گرجستان برای ثبت شرکت در گرجستان اقدام می کنند اما باید در نظر داشت که سرمایه گذاری و ثبت شرکت در صورتی در گرجستان منجر به صدور اقامت برای متقاضیان می شود که این ثبت شرکت صوری نبوده و دلیل ثبت شرکت واقعا مشخص بوده و نوعی کارآفرینی و بصورت بلند مدت باشد.

از این رو اگر قصد ثبت شرکت صوری در گرجستان را دارید باید بدانید که هیچ یک از انواع شرکت هایی گرجستان برای ساختار مورد نظر شما تعریف نشده است. هر چند ثبت شرکت در گرجستان در کمترین زمان می تواند با  داشتن یک وکیل مجرب محقق شود اما ماندگاری این شرکت و دوام آن حداقل برای 5 سال باعث اقامت دائم گرجستان می شود.

بصورت کلی نوع اشخاص حقوقی و یا شرکت های تعریف شده در گرجستان متنوع است. ولی مهم ترین انواع ثبت شرکت در گرجستان را می توان به شرح زیر دانست:

    ثبت شرکت با مشارکت محدود (Limited Partnership )

شرکت با مشارکت محدود را به عنوان شرکت های LP نیز در گرجستان می شناسند. این نوع شرکت یکی از شرکت های مورد علاقه در بین مردم گرجستان و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در این کشور است. حسن این نوع شرکت در این است که می توانند چندین نفر با تخصص های مختلف با هم مشارکت کنند و تحت یک عنوان و یا نام فعالیت های مختلفی را انجام دهند اما با این تفاوت که شخصیت آنها حقوقی بوده و از اعتبار زیادی برخوردار است.

در این نوع شرکت دو تا چند نفر می توانند با هم مشاکرت کنند و شرکت خود را ثبت کنند و هر یک در قبال مشتریان و یا طرفین خود مسئول هستند و باید جوابگوی تعهدات خود باشند.

    شرکت با مشارکت عمومی (General Participation )

شرکت با مشارکت عمومی با نام یا مخفف GP در گرجستان شهرت دارد. این نوع شرکت دقیقا ساختار مشابه با ساختار شرکت با مشارکت محدود را دارد به این معنی که چندین نفر با هم مشارکت می کنند و هر یک تخصص متفاوتی دارند و تحت یک نام و به صورت حقوقی فعالیت می کنند اما تنها تفاوت مهم این شرکت نوع تعهدات شرکا است.

 در شرکت مشارکت عمومی گرجستان تمامی افراد یا شرکا در قبال کلیه دیون و بدهی های شرکت مسئولیت دارند صرف نظر از اینکه این دیون و یا بدهی بر عهده آنها باشد یا خیر. بنابراین باید تمامی مسئولیت شرکت را هر یک از شرکا بصورت کامل متعهد شود.

    شرکت با مسئولیت محدود ( Limited Liability company)

محبوب ترین و در عین حال بهترین ساختار بریا ثبت شرکت در گرجستان ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است که بیش از 90 درصد سرمایه گذاران خارجی این نوع قالب ثبت شرکت را در گرجستان انتخاب می کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در که بصورت مخفف LLC نامیده می شود می تواند بین دو تا چند نفر شریک ثبت شود. حسن این شرکت ها بسیار زیاد است اما یکی از بهترین مزایای شرکت با مسئولیت محدود  این است که انجام کلیه امورات تجاری با این قالب شرکت امکان پذیر است. ضمن اینکه هر یک از شرکا تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارد و این هم بعد از اینکه دیون شرکت از سرمایه خود شرکت پرداخت شود و سرمایه شرکت برای دیون شرکت جوابگو نباشد.

به صورت کلی به ساختاری که شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان طبق آن ثبت می شود جنرال تریدینگ ( general trading) گفته می شود، یعنی ساختاری که طبق آن همه نوع فعالیت تجاری مجاز امکان پذیر است و تنها کافی است که در موضوع ثبت شرکت عناوین آن آورده شده باشد.

بر خلاف ساختاری شرکت با مسئولیت محدود در ایران که حداقل به دو نفر شریک نیاز دارد، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان می تواند توسط یک فرد هم انجام شود و کلیه دارایی ها و دیون شرکت را یک نفر تقبل نماید.

در این حالت فرد کلیه سهام و یا اعتبار شرکت را در اختیار دارد و  نیازی نیست برای سرمایه گذاری در گرجستان و ثبت شرکت در گرجستان نگران شریک یا شرکا باشد. ضمن اینکه برای ثبت هیچ نوع شرکتی در گرجستان الزامی برای مشارکت با افراد بومی این کشور دیده نشده است.

    شرکت سهامی (Joint stock company )

در کشور گرجستان هم شرکت سهامی وجود دارد، همانطور که در اغلب کشورهای دیگر دنیا از جمله ایران این نوع شرکت با اعتبار زیاد وجود دارد.  شرکت سهامی که با نام JSC در گرجستان شناخته می شود درست مانند همه انواع شرکت های سهامی دیگر با تقسیم سرمایه شرکت به سهام مساوی بین شرکا کار خود را دنبال می کند.

بر این اساس باید چند نفر سرمایه شرکت را تعهد کنند اما این سرمایه به سهام تبدیل می شود و این سهام به اندازه مساوی و تنها با در نظر گرفتن میزان سرمایه به افراد اختصاص داده می شود . بنابراین صرف نظر از تعداد سهامداران، هر فرد به اندازه سهام خود در شرکت مسئولیت دارد. ضمن اینکه از محاسن این نوع شرکت می توان به امکان خرید سهام در شرکت های سهامی موجود برای سرمایه گذاران اشاره کرد.

در این حالت فرد به جای ثبت شرکت سهامی می تواند اقدام به خرید سهام شرکت های سهامی ثبت شده بکند و به همان اندازه اعتبار دریافت کند.

شرکت های سهامی در کشور گرجستان اغلب خاص شرکت های بزرگ که نیاز زیادی به سرمایه دارند، می باشد. بنابراین افرادی که به سهامدار زیاد یا شریک زیاد برای ثبت شرکت در گرجستان نیاز دارند این نوع شرکت را انتخاب می کنند.

همانگونه که توضیح داده شد، ساختارهای حقوقی دیگری نیز برای ثبت شرکت در گرجستان وجود دارد مانند ثبت شرکت تضامنی و یا ثبت شرکت با سرمایه گذاری فردی و غیره که چهار نوع شرکت فوق از محبوب ترین و بهترین انواع قالب حقوقی برای ثبت شرکت در گرجستان هستند.

مراحل ثبت شرکت در گرجستان

برای ثبت شرکت در گرجستان اولین اقدام نوشتن یک طرح تجاری یا بیزینس پلن است که نشان دهد شما قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت بصورت واقعی را در کشور گرجستان دارید. تنظیم این طرح برای قبول سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان اهمیت زیادی دارد.

طرح تجاری شما در ابتدا به سفارت گرجستان در ایران ارسال و در صورت تایید و به منظور دریافت مجوز سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان این طرح تجاری باید توسط اداره بازرگانی یا امور خارجه گرجستان مورد تایید قرار بگیرید.

به منظور اینکه با چالش جدی در خصوص نوع شرکت مواجه نشوید معمولا بهتر است ساختار شرکت خود را شرکت با مسئولیت محدود توصیف کنید که از نوع جنرال تریدینگ باشد. در صورت موافقت برای ثبت شرکت یک مجوز برای شما صادر می شود.

بر اساس این مجوز شما باید اقدام به دریافت یک ویزا و اقامت کوتاه مدت برای کشور گرجستان بکنید. سپس باید مکانی را برای فعالیت خود خریداری و یا اجاره کنید. نهایتا باید درخواستی برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها در منطقه ای که قصد سرمایه گذاری دارید در گرجستان ارسال کنید.

به منظور بررسی درخواست و ثبت شرکت شما در گرجستان چندین مرحله را باید انجام دهید که می تواند هم زمان نیز انجام شود. این مرحله ها عبارتند از:

    مشخص کردن قالب شرکت مورد نیاز برای ثبت
    تعیین شریک یا شرکا احتمالی
    تنظیم اساسنامه محضری به زبان گرجی و انگلیسی
    تنیم قرارداد بین شرکا برای ثبت شرکت در گرجستان
    طراحی مهر و ثبت برند شرکت در گرجستان ( در صورت نیاز)
    تعیین موضوع فعالیت شرکت
    تعیین یک نام مننحصر به فرد برای شرکت
    ثبت نام در سیستم امور مالیاتی کشور گرجستان و دریافت کد اقتصادی و دفاتر پلمپ مالیاتی
    ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی گرجستان و دریافت کد بیمه شرکت
    دریافت اسناد و فرم های مورد نیاز برای تکمیل از اداره ثبت شرکت ها
    تکمیل فرم ها و تحویل آن به همراه مستندات مورد نیاز به اداره ثبت شرکت ها
    تعیین میزان سهم یا سهام هر یک از شرکا
    اخذ ویزا تجاری گرجستان
    پرداخت هزینه های ثبت شرکت و نهایی کردن ثبت شرکت
    استخدام کارکنان مورد نیاز و معرفی به سازمان بیمه تامین اجتماعی
    افتتاح حساب در یکی از بانک های معتبر گرجستان و معرفی شماره حساب به اداره ثبت شرکت ها
    معرفی مکان فعالیت شرکت به شهرداری و دریافت مجوز از شهرداری منطقه فعالیت
    آغاز فعالیت شرکت

در نظر داشته باشید که بعد از انجام این مراحل و آغاز فعالیت شرکت است که شما می توانید برای اموری مانند اخذ اقامت گرجستان بصورت موقت و یا اخذ اقامت دائم گرجستان اقدام کنید.

با در نظر گرفتن این موضوع که احتمال زیادی وجود دارد که کشور گرجستان در سال های آتی به اتحادیه اروپا ملحق شود اکنون فرصت خوبی برای ثبت شرکت در این کشور و حضور در بازار های تجارت جهانی و استفاده از پتانسیل های اتحادیه اروپا برای رشد و توسعه سازمانی می باشد.

نکات مهمی برای ثبت شرکت در گرجستان


    بهترین قالب ثبت شرکت در گرجستان ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد که از طریق آن می توانید انواع فعالیت های تجاری را انجام دهید.
    بر خلاف تصور بسیاری از افراد گرجستان هنوز به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده است ولی در صورت ثبت شرکت در گرجستان می توانید از بازار آزاد و تجاری نا محدود این کشور به خوبی بهره برده و شرایط خود را برای حضور در اروپا و استفاده از بازار مناسب اروپا تقویت کنید.
    کشور گرجستان رو به توسعه است و در زمینه های زیر ساختی مانند ساختمان سازی، انرژی های نو و تجدید پذیر، تولیدات انواع لوازم مورد نیاز برای زندگی و یا حتی به دلیل رویکرد های گردشگری ، سرمایه گذاری در حوزه گردشگری این کشور بسیار مستعد است.
    با افتتاح حساب بانکی در گرجستان می توانید به راحتی صاحب حساب بین المللی شده و به بانک جهانی متصل باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در گرجستان

    اصل پاسپورت و ترجمه پاسپورت شرکا و یا سهامداران شرکت که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد
    ارائه دو قطعه عکس از هر یک از شرکا با مشخصات پاسپورتی
    انتخاب نام برای شرکت طبق فرم تعیین نام
    تعیین موضوع یا موضوعات فعالیت شرکت
    لیستی از نام شرکا و میزان سرمایه و یا سهم آنها در شرکت
    اساسنامه شرکت
    معرفی مجمع عمومی شرکت و هیئت مدیره شرکت به همراه مدیر عامل تعیین شده
    ارائه سند ملکی و یا اجاره نامه محل فعالیت به منظور تایید آدرس محل کار
    در صورت استفاده از وکیل ارائه وکالتنامه معتبر در داخل گرجستان
    فیش یا سند پرداخت هزینه های ثبت شرکت
    ارائه شماره حساب بانکی
    ارائه مهر شرکت
    قرارداد فی مابین شرکا که به امضا همه رسیده باشد
    تادیه سرمایه تعریف شده برای هر یک از انواع قالب شرکت ها با توجه به نوع شرکت
    کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه شرکا، مدیر و وکیل شرکت

تبصره : کلیه مداک شرکت باید به زبان گرجی و یا انگلیسی تنظیم و یا ترجمه شود.:: بازدید از این مطلب : 100
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin
اروپا قاره ای کوچک در نیم کره شمالی کره زمین با پهنه مشترک خشکی با آسیا است که به همین دلیل گاها این قاره ها را اوراسیا هم می نامند. قاره اروپا بدون تردید پیشرفته ترین قاره دنیا از نظر اقتصادی و تجاری است. این قاره هر چند وسعت زیادی ندارد ولی کشورهای بزرگی از نظر اقتصادی در درون این قاره جای گرفته اند.

کشورهایی مانند انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان و ... از کشورهایی هستند که از قدیم هم در بین ایرانی ها شهرت داشته و اغلب مردم دنیا زندگی و رفاه اجتماعی در این کشورها را می ستایند. اما بدون تردید این تلاش و قانونمندی مردم و دولت این کشورها بوده که توانسته باعث به وجود آمدن بسیاری از ساختارهای توسعه طلبانه در این قاره شود تا جایی که امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ و پیشرفته دنیا در این قاره فعالیت می کنند و اگر حتی متعلق به این قاره هم نباشند روابط اقتصادی و تجاری خود را در این قاره بسط داده اند و با ثبت شرکت، ثبت شعبه و یا ثبت نمایندگی شرکت های خود در این قاره زمینه های رشد اقتصادی بیشتر خود را به واسطه قوانین بسیار منصفیانه و هوشمندانه این قاره فراهم نموده اند.

نقش اتحادیه اروپا در قوانین ثبت شرکت در اروپا

اما با تمام این اوصاف نمی توان نقش اتحادیه اروپا را در شکل گیری موفقیت شرکت های این قاره بی اثر دانست. برای ثبت شرکت و یا نمایندگی در اروپا یکی از تاثیر گذارترین نهادهای تصمیم ساز قوانین جاری اتحادیه اروپا بخصوص برای 28 کشور عضو می باشد. این اتحادیه در واقع با تعیین خط مشی ها و الگوها و قوانین تجاری جامع خطوط سرمایه گذاری در بسیاری از این کشورها را تعیین کرده است و با استناد به این قوانین بوده که بسیاری از کشورهای حتی غیر عضو در اتحادیه اروپا با الگو قرار دادن این قوانین در تلاش هستند تا پا به پای کشورهای موفق اتحادیه اروپا توسعه پیدا کنند.

بر اساس قوانین تجاری اتحادیه اروپا هر فرد می تواند با تادیه میزانی از سرمایه در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و با گذر زمان مشخص و ثبات اقتصادی اقامت این کشورها را بگیرد. همچنین بر اساس همین قوانین افرادی که با خود سرمایه ، دانش و تکنولوژی وارد این کشورها کنند حق دارند تا مالک شرکت و دارایی خود باشند و بر خلاف بسیاری از قوانین تعیین شده در بسیاری از کشورها عمدتا الزامی هم به شراکت با افراد مقیم ندارند.

همین که شرکتی در این کشورها با سرمایه مشخص به ثبت برسد و تعدادی از افراد بیکار و جوانان این کشورها را بر اساس لیست بیمه مشخص حقوق بدهد به عنوان یک کارآفرین می تواند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هم پیمانان و الگو پذیران این اتحادیه سرمایه گذاری و شرکت خود را به ثبت برساند.

البته قوانین و مقررات نهایی را خود کشورهای ذی نفع هستند که اتخاذ می کنند. مثلا قوانین ثبت شرکت در آلمان با قوانین ثبت شرکت در اسپانیا متفاوت است و افرادی که خواهان ثبت شرکت در ایتالیا باشند قاعدتا همان سرمایه و فرآیندها و قوانین حاکم برای ثبت شرکت در پرتغال را دنبال نمی کنند و اتحادیه اروپا تنها سر تیترها و الگوها و مسیرهای سرمایه گذاری را مشخص و  نظامند کرده است.

در اصل اتحادیه اروپا با تلاش جامعه اقتصادی اروپا در سال 1957 و با توافقنامه روم در ابتدا شکل گرفت که در آن زمان تنها 6 کشور این اتحادیه را بنیان نهادند.

هدف از تشکیل این اتحادیه توسعه روابط اقتصادی و تسهیل فرآیندهای داد و ستد و مبادلات ارزی و کالایی بود و به همین دلیل ارز یورو به عنوان ارز مرجع انتخاب شد تا فرآیندهای اقتصادی ثبات و آرامش بیشتری داشته باشد.  

بنابر گزارشات خود اتحادیه اروپا در سال 2011 میلادی تولید ناخالص داخلی در بین کشورهای عضو این اتحادیه رقمی حدود 17.6 تریلیون دلار را نشان می دهد که در نوع خود فوق العاده است. این موضوع نشان می دهد که ثبت شرکت و یا شعبه ای در این اتحادیه تا چه اندازه می تواند آینده تجاری یک شرکت و یا سرمایه گذار را تامین نماید.

این اتحادیه هم اکنون با ایجاد واحد های مشترکی مانند اتحادیه گمرکی مشترک، واحد پول مشترک، و سیاست های سرمایه گذاری ، کشاورزی ، تجارت و شیلات مشترک و یا تعیین شرایط سرمایه گذاری بصورت سالیانه سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در شاخه های مختلفی تشویق به ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در زمینه های تعیین شده و سود آور می کند.

با توجه به سیاست های کلان و همچنین پیمان نامه شنگنی که در بین اغلب اعضا به امضا رسید حتی افرادی که در یکی از این کشورها با ثبت شرکت سرمایه گذاری می کنند ضمن امکان دریافت شهروندی این کشورها می توانند بدون نیاز به اخذ روادید به هر یک از این کشورها عبور و مرور داشته باشند.

ثبت شرکت در اروپا

همانگونه که آورده شد ثبت شرکت در اروپا ارزشی بسیار بالا دارد و می تواند دست هر تاجر و سرمایه گذاری را در بهترین شرایط اقتصادی دنیا باز کند. نیاز به توصیف ندارد که ثبت شرکت در  هر یک از کشورهای اروپایی تا چه اندازه می تواند متضمن آینده ای درخشان و شکوفا برای سرمایه گذاران و خانواده های آنها باشد.

برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا هر فرد می تواند با ارائه طرح توجیهی خود به واسط تجاری آن کشور که اغلب خود اداره ثبت شرکت ها و یا نهاد هایی مرتبط می باشند و با اثبات توانایی مالی اقدام به ثبت شرکت در زمینه مورد نظر خود بکند. بهترین حالت این است که توجیه اقتصادی و نوآورانه‌ای برای ثبت شرکت در اروپا داشته باشید. اما برخلاف تصور بسیاری از افراد زمینه های تجاری در اروپا از کلمه ای به نام اشباع امتناع دارند و اغلب اگر موضوعی سوداوری و طرح توجیهی خوبی داشته باشد به راحتی و با طی مراحل قانونی قابل ثبت به عنوان یک شرکت تجاری  است. اما با این حال توصیه می شود برای ثبت شرکت در اروپا زمینه های نو ظهور را انتخاب کنید.

بهترین زمینه های ثبت شرکت در اروپا :

    ثبت شرکت در حوزه انرژی های تجدید پذیر
    ثبت شرکت در حوزه آموزش و پرورش
    ثبت شرکت در حوزه توریست و گردشگری
    ثبت شرکت در حوزه های حمل و نقل عمومی
    ثبت شرکت در غذا و خوراکی
    ثبت شرکت تولید انواع محصولات مصرفی
    ثبت شرکت پوشاک
    و غیره

شرایط ثبت شرکت در اروپا

کلیه افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار خود و یا ثبت شرکت در اروپا را دارند اگر از افراد اتحادیه اروپا باشند معمولا محدودیتی ندارند اما برای سایر افراد هم که جزئی از این اتحادیه نمی باشند نیاز به اخذ مجوز کاری و یا ویزا نیست. با این حال این افراد برای شروع کسب و کار خود باید یک مجوز اقامت بلند مدت بگیرند. البته در ابتدا این مجوز بصورت کوتاه مدت صادر می شود و با ثبات اقتصادی فرد در کشور مورد نظر می تواند کم کم دوره های تمدید اقامت را بلند مدت تر و نهایتا به اخذ اقامت دائم همراه سازد.

هر فرد می تواند با اخذ مجوز اقامت اقدام به راه اندازی کسب و کار شخصی خود، اقدام به عنوان شریک تجاری، ثبت شعبه و یا نمایندگی شرکت خارجی  و یا ثبت هر یک از شرکت های تعیین شده در قانون تجارت آن کشور بکند.

همانگونه که توضیح داده شد برای راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت باید در اروپا طرح توجیهی کسب و کار داشته باشید. همچنین بر اساس قوانین ثبت شرکت در اروپا باید هر فرد متناسب با قالب مشخص شرکت مورد نظر خود اقدام به تادیه مبلغی به عنوان سپرده شرکت نزد بانکی در همان کشور بکند. این میزان مبلغ بر اساس قوانین هر کشور متفاوت است.

برخی از کشورها همچنین میزان ایجاد شغل را برای ثبت شرکت هدف قرار می دهند که بر اساس آن هر فرد باید میزان مشخصی از شغل را برای تعدادی مشخص از افراد ایجاد نمایند. همچنین برای راه اندازی شرکت در اروپا در برخی از کشورها عضویت در اتاق بازرگانی آن کشور به منظور دریافت اطلاعات، مشاوره و ... ضروری است.

طرح توجیهی کسب و کار برای راه اندازی شرکت باید شامل موارد زیر باشد:

    اهداف راه اندازی کسب و کار و خلاصه ای از فعالیت هایی که برای اجرای آن نیاز است
    تاثیرات و انتظارات مرتبط با محصولات و خدماتی که قرار است ارائه شود
    اعلام نفرات مدیر و جایگاه آنها
    نوع قالب شرکت و همچنین شرایط اعطا سهام و یا سهم الشرکه
    کلیه برآوردهای مالی و ریز هزینه های مورد نیاز
    هزینه های ثبت شرکت
    هزینه های سالیانه شرکت
    پشتوانه اجرایی موضوعات شرکت
    تعداد نفراتی که با این طرح شاغل می شوند
    میزان منافع اقتصادی شرکت برای شهر و یا کشور
    پیامدهای احتمالی سود و زیان برای شرکت و افراد شاغل
    و ...

مرسوم ترین شکل ثبت شرکت در اروپا

در اروپا هر کشور متناسب با قوانین تجاری خود ساختار متفاوتی برای شرکت ها در نظر گرفته است و ممکن است در یک کشور قالبی برای ثبت شرکت وجود داشته باشد که در کشورهای دیگر این نمونه مرسوم نباشد. اما به طور کلی شرکت هایی مانند شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی، شرکت مشارکتی و ... را می توان در همه قالب قوانین این کشورها مشاهده کرد.

شرکت با مسئولیت محدود مرسوم ترین و محبوب ترین نوع شرکت در اروپا است که تقریبا تمام کشورها آن را پذیرفته و در قانون خود جای داده اند.

همچنین در اغلب کشورهای اروپایی می توانید به راحتی با ایجاد شرایط لازم و متناسب با نوع حقوقی تعریف شده در آن کشور اقدام به ثبت شعبه و یا نمایندگی شرکت خود در این کشور ها بکنید که البته نوع مالکیت و سهام این شعب و نمایندگی ها با استناد به نوع کشور متفاوت تعریف می شود.

مزایای کلی ثبت شرکت در اروپا

با توجه به مطالب فوق بصورت خلاصه می توان موارد زیر را به عنوان مزایای عمده سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا عنوان کرد:

    دریافت اقامت اروپا و زندگی در بهترین کشورهای اروپا با درصد رفاه اجتماعی بسیار بالا
    امکان سفر به تمامی مناطق اروپایی بدون نیاز به ویزا
    دسترسی به بهترین بازارهای مواد اولیه و همچنین بازارهای فروش دنیا
    اروپا قطب اول گردشگری در دنیا است و سالانه میلیون ها نفر در این قاره از سایر قاره ها و خود کشورهای دیگر اروپایی رفت و آمد دارند و این بهترین شرایط فروش محصولات را فراهم می کند
    استفاده از نیروی کار حرفه ای و آموزش دیده
    حمایت زیاد دولت ها از سرمایه گذاران
    امکان توسعه تجاری هر چه بیشتر با استفاده از وام ها و تسهیلات فوق العاده در این کشورها برای شرکت ها
    بهره مندی از قوانین بسیار با ثبات سیاسی، اقتصادی و مالی
    بهره مندی از بهترین زیر ساخت ها و شرایط اقتصادی
    استفاده از سیاست های توسعه طلبانه اتحادیه اروپا و رشد و توسعه همپا با سایر شرکت ها
    استفاده از واحد پول مشترک برای تبادلات مالی آسان
    دسترسی به بسیاری از آب ها و راه های تجاری و ارتباطی اصلی و یکپارچه اروپا
    اعتبار و وجهه بسیار بالا برای شرکت های اروپایی

و البته باید هزاران هزار مزیت را با توجه به نوع کسب و کار و شرکت شما به این مزایا افزود. تصور کنید فروش کالا، خرید مواد اولیه و ... در نوع شرکت خاص شما در این کشورها بسیار ساده تر و حرفه ای تر از بسیاری از کشورها خواهد بود و البته خبری هم از تحریم و دور زدن تحریم و شرایط بد اقتصادی نیست.:: بازدید از این مطلب : 97
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin
اگر حاصل تلاش های ذهنی خود را در قالب یک اختراع می خواهید به جوامع بین المللی معرفی کنید، اختراع خود را به شرکت های توسعه یافته و برند های مشهور دنیا با قیمت مناسب بفروشید و از اختراع خود در سطح بین المللی بیشترین استفاده را بکنید باید اختراع خود را بصورت بین المللی به ثبت برسانید. بنابراین شما باید مطابق با معاهده PCT اختراع خود را ابتدا بصورت بین المللی  ابتدا به ثبت برسانید. معاهده PCT یک معاهده بین المللی است  که مطابق آن می توانید به منظور حمایت از اختراع خود و جلوگیری از سو استفاده از ایده فکری خودتان توسط هر شرکت و یا شخص داخلی و خارجی اختراع خود را به ثبت برسانید و از حقوق منحصر به فرد آن برخوردار شوید.


ثبت اختراع

بدون ثبت اختراع خود هیچ حقی از آن نمی توانید به دست بیاورید. این یک واقعیت است. با توجه به اینکه برای به ثمر رسیدن یک اختراع نیاز به تراوشات ذهنی و تلاش ذهنی زیاد و گاها چندین ساله است این حق برای شما مطابق با قانون ثبت علائم و اختراعات وجود دارد تا این یافته خود را به ثبت برسانید و از دستاوردهای مالی و اخلاقی آن بهره مند شوید. موسسه حقوقی با توجه به این قانون و لزوم حمایت از مخترعین و نوآوران صنعت و با تکیه بر دانش و تخصص بالای کارشناسان خود در کمترین زمان، حاصل تفکرات و اندیشه های شما را در قالب اختراع مشروط به داشتن شرایط لازم به ثبت خواهد رساند. بنابراین به منظور بررسی داشتن شرایط لازم و از دست ندادن زمان و خطر افشا شدن ایده خود فورا با کارشناسان ما در موسسه حقوقی تماس بگیرید.:: بازدید از این مطلب : 95
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin
شرایط اقتصادی حاکم بر دنیا باعث شده است تا در برخی از کشور های توسعه یافته و پیشرفته شرایط بالقوه و ایده آلی برای سرمایه گذاری به وجود بیاید. تامین مالی و سرمایه گذاری در این کشور ها با ایجاد محرک هایی توسط دولت همراه بوده و هست و همین موضوع باعث جذب سرمایه در قالب شرکت ها و شخصیت های حقوقی در برخی از این کشورها شده است.

یونان یکی از کشورهای جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیه بالکان است. این کشور هم مرز با ترکیه و همچنین کشورهای آلبانی، مقدونیه و بلغازستان است. این کشور پس از وقوع جریانات و بحران های اقتصادی در اروپا هر چند کمی متضرر شد ولی وجود راه های ارتباط دریایی در این کشور از سمت دریای اژه و دریای یونان باعث شد تا وابستگی سایر کشورها به این کشور برای واردات و صادرات کالاهای خود این کشور را نه تنها از شرایط خطرناک اقتصادی رها کند بلکه هر روز بر توسعه و توان اقتصادی آنها نیز بیفزاید.

هیچ کشوری را در دنیا از حیث موقیت جغرافیایی و سوق الجیشی نمی توان با یونان قیاس کرد. این کشور محل پیوند سه قاره بزرگ دنیا یعنی آسیا، اروپا و افریقا است و به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و یکی از کشورهای بسیار محبوب در بین گردشگران و توریست های خارجی بخصوص علاقمندان به فرهنگ و تاریخ و سواحل فوق العاده زیبا می باشد.

یونان امروزی بدون تردید کشوری توسعه یافته از اعضا اتحادیه اروپا است و تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد و تبادلات تجاری و اقتصادی دنیا در مرز این سه قاره دارد. این کشور ضمنا عضو اتحادیه اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، آژانس فضایی اروپا و ... هم می باشد که این ویژگی های مهم باعث شده تا مهم ترین و توسعه یافته ترین شرکت های دنیا خود را از موقعیت و شرایط ویژه این کشور بی بهره نکنند و با سرمایه گذاری های کلان در این کشور در حوزه های مختلف اعم از ثبت شرکت موقعیت خود را بهبود ببخشند.

شرایط ثبت شرکت در یونان

بدون تردید ثبت شرکت و راه اندازی یک کسب و کار در یونان مهم ترین قدم برای رسیدن به زندگی رویایی هر فرد خواهد بود. شرکت های زیادی در یونان وجود دارند که توسط سرمایه گذاران خارجی تاسیس شده اند. حسن ثبت شرکت در یونان زیاد است ولی مهم ترین آنها شاید استقلال شرکت ها و عدم نیاز به مشارکت با افراد یونانی می باشد و ضمنا افرادی که در این کشور اقدام به ثبت شرکت می کنند می توانند اقامت خود را در این کشور توسعه یافته به همراه خانواده و شرکای خود دریافت نمایند و صاحب تمامی دارایی خود باشند.

در کشور یونان و متناسب با قوانین این کشور دو نوع قالب اصلی شرکت وجود دارد. شرکت های سهامی که به اختصار A.E نامیده می شوند و شرکت های با مسئولیت محدود که به اختصار E.P.E نامیده می شوند.

البته انواع دیگری از شرکت ها نیز در یونان وجود دارند ولی این دو نوع شرکت اغلب مورد توجه هستند و بیشتر افرادی که خواهان ثبت شرکت هستند این شرکت ها را انتخاب می کنند. از دیگر شرکت های موجود در یونان می توان به شرکت مشارکت محدود و شرکت مشارکت عمومی اشاره کرد. تفاوت قالب شرکت ها تنها در نوع مسئولیت شرکا می باشد به این شکل که در قانون ثبت این شرکت ها بیشترین موضوع مورد توجه میزان مشارکت و مسئولیت هر فرد بسته به نوع شرکت در شرکت می باشد.

    شرکت های سهامی (- Anonymous Etaireia (A.E.))

ویژگی های کلیدی  شرکت های سهامی در یونان عبارتند از :

    شرکت باید حداقل با یک سهامدار حقیقی و یا حقوقی تشکیل شود
    60000 یورو به عنوان سرمایه اولیه مورد نیاز برای ثبت شرکت باید وجود داشته باشد
    هر سهامدار تنها به اندازه میزان سرمایه گذاری خود در شرکت مسئولیت بر عهده دارد.
    شرکت سهامی محدود شخصیت حقوقی کامل خود را در اختیار خواهد داشت و تمامی دارایی های شرکت متعلق به خود شرکت می باشد. این شرکت ها در صورتیکه دیونی بر گردنشان باشد ابتدا از حساب خود شرکت و بعدا هر فرد به میزان تعهداتش عهده دار این دیون خواهد بود. لازم به توضیح است که دارایی های شرکت در این نوع شرکت ها با دارایی اشخاص تلاقی نخواهد داشت.

مزایای شرکت سهامی

    برای ثبت شرکت با موضوعات بزرگ و دامنه فعالیت زیاد مناسب هستند.
    مسئولیت هر فرد در شرکت به اندازه میزان سرمایه ای است که وارد شرکت کرده است
    تصمیم گیری در شرکت سهامی بر اساس رای گیری بین سهامداران می باشد
    ورود و خروج سهامدار در این شرکت ها ساده است و نقل و انتقال سهام شرایط دشواری ندارد
    شرکت های سهامی اعتباری زیاد نزد بانک ها، دولت و موسسات مالی دیگر دارند و دلیل آن هم میزان سرمایه بالای این شرکت ها می باشد.
    با توجه به حداکثر رای به دست آمده امکان پایان دادن به فعالیت شرکت می باشد ، دقیقا برعکس شرکت های مشارکتی که هر فرد می تواند مستقلا پایان شرکت را درخواست دهد.
    اعتماد بالایی بین این شرکت ها با بانک ها، مقامات دولتی، مشتریان و تامین کنندگان وجود دارد.

* شرکت های با مسئولیت محدود (Etaireia Periorismenis Efthinis (E.P.E.) )

ویژگی های کلیدی شرکت های با مسئولیت محدود در یونان :

    این شرکت ها را می توان حتی انفرادی هم راه اندازی کرد و این فرد می تواند حقیقی و یا حقوقی باشد.
    شرکت می تواند با حداقل 4500 یورو به ثبت برسد
    هر فرد به اندازه سهم سرمایه ای خود یا سهم الشرکه خود در شرکت مسئولیت بر عهده دارد . شخصیت شرکت کاملا مستقل و معتبر خواهد بود و دیون در مرحله اول از خود حساب شرکت پرداخت خواهد شد.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان

    معمولا شرکت های متوسط و رو به کوچک با این قالب به ثبت می رسند
    هر فرد تنها تا سقف دارایی و سهم الشرکه خود در شرکت مسئولیت دارد
    ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان تشریفات کمتری دارد
    شرکا تنها با توافق همدیگر می توانند از شرکت خارج شده و یا سهم خود را انتقال دهند
    روابط بین شرکا بصورت توافقی و با انعطاف پذیری زیادی قابل تعریف است.
    سرمایه زیادی برای ثبت و راه اندازی شرکت نیاز نیست
    محبوبیت این شرکت ها در بین بانک ها و موسسات مالی کم نیست.

مراحل و شرایط ثبت شرکت در یونان

پس از توافقات زیادی که یونان با اتحادیه اروپا داشت و به منظور ساده سازی شرایط ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور پارلمان دولت یونان در سال 2010 اقدام به تصویب لایحه ای کرد که به موجب این لایحه شرکت در یونان همانند یک فروشگاه ثابت تعریف شده است.

در این قانون شرایط ثبت شرکت چه در قالب سهامی و چه در قالب مسئولیت محدود به دفاتر اسناد رسمی واگذار شده است. دفاتر اسناد رسمی وظیفه دارند تا تمامی مدارک و شرایط ثبت شرکت متقاضی را بررسی  و پس از آماده شدن شرایط برای ثبت شرکت آن را به محل اداره ثبت شرکت های یونان ارجاع دهند.

برای ثبت شرکت مدارک و مستنداتی را دفاتر اسناد رسمی متناسب با قوانین تجاری رایج در یونان و بدون ایجاد تمایز بین افراد بومی و افراد خارجی از متقاضی درخواست می کنند که عبارتند از :

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در یونان

    صورتجلسات شرکا در قالب مجامع شرکت و هیئت مدیره شرکت
    ارائه مدارک شناسایی و هویتی شرکا و مدیران ( اگر فرد خارجی درخوسا تثبت شرکت داشته باشد باید شرایط اقامتی و یا ویزای معتبر خود را هم پیوست کند)
    انتخاب نام هایی بر اساس اولویت برای شرکت
    درخواست رسیدگی و بررسی نام شرکت به اتاق بازرگانی
    درخواست ثبت شرکت در اتاق بازرگانی یونان و ثبت شرکت در این اتاق
    ثبت نام شرکت در لیست تجارت عمومی یونان
    درخواست شماره شناسایی مالیاتی شرکت
    نامه ای برای معرفی اعضا هیئت مدیره و مجامع شرکت به سازمان های ذی صلاح مانند بیمه تامین اجتماعی، اداره دارایی و مالیات و ...

هزینه های ثبت شرکت در یونان

    هزینه مربوط به دفاتر اسناد رسمی
    هزینه های دریافت وکیل
    هزینه صدور اساسنامه و آگهی تاسیس شرکت ( حدود 7000 یورو)
    هزینه مربوط به ثبت نام شرکت در اتاق بازرگانی( 1000 یورو)
    هزینه مالیات شرکت که متناسب با سرمایه شرکت تعیین می شود. معمولا این مالیات 1 درصد سرمایه شرکت می باشد
    هزینه ثبت شرکت در اتاق بازرگانی محل فعالیت شرکت ( هم در اتاق بازرگانی اصلی و هم در منطقه و یا شهر محل فعالیت شرکت باید شرکت ثبت شود)
    هزینه های مربوط به تکمیل و ثبت نام در بیمه تامین اجتماعی

چرا باید در یونان اقدام به ثبت شرکت بکنیم؟

یونان به عنوان یک کشور توسعه یافته و شناخته شده در حوزه ای اقتصادی و تجاری است. این کشور به عنوان بازار مصرف بیش از 140 میلیون مصرف کننده در جنوب شرقی اروپا و دریای مدیترانه شناخته می شود.

همچنین یونان به عنوان کشوری شناخته شده است که بسیاری از بازارهای نو ظهور اقتصادی با تنوع بالا را پشتیبانی می کند و توانسته با ایجاد زیر ساخت های بسیار قوی و زیاد در حوزه های فن آوری اطلاعات و ارتباطات، نوآوری ، گردشگری و بخصوص حوزه های انرژی  خود را به دنیا ثابت کند.

تجربه شرکت های ثبت شده در یونان این موضوع را اثبات می کند که یونان به عنوان یک کشور امن برای سرمایه گذاری و ایجاد ساختار و تشکیلات کاری و تجاری است چرا که ضمن حمایت دولت از سرمایه گذاران سود و توسعه این شرکت ها گواه این موضوع بوده است. در سال قبل حدود 4000 شرکت در یونان به ثبت رسیده است که رقمی حدود 15 میلیارد یورو سرمایه گذاری در این کشور را نشان می دهد. همچنین به غیر از این شرکت ها بیش از 3000 شعبه و نمایندگی از انواع شرکت های بزرگ یونانی و غیر یونانی در این کشور ثبت شده اند.

به عقیده سرمایه گذاران یونان این کشور پایدارترین شرایط اقتصادی را نسبت به همه کشورهای اروپایی دارد و وجود فرصت های بی شمار برای کار آفرینی و ثبت شرکت در این کشور همچنان نشان می دهد که توسعه این کشور رو به بهبود است.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در یونان

هر چند ثبت شرکت در یونان در انواع موضوعات تجاری با توجه به سیاست کلان یونان و تنها با تادیه میزان سرمایه لازم امکان پذیر است و عمده شرکت های ثبت شده در یونان تنها نیاز دارند تا شرایط مالی خود را بصورت سالیانه اثبات نمایند و مالیات خود را به دولت پرداخت کنند ولی کارشناسان بزرگ اقتصادی دنیا فرصت های عمده سرمایه گذاری در این کشور را در حوزه های زیر بیشتر می دانند:

عمده ترین فرصت های ثبت شرکت و سرمایه گذاری در یونان:

    ثبت شرکت در صنایع کشاورزی و غذایی یونان
    ثبت و راه اندازی شرکت در حوزه پرورش آبزیان
    سرمایه گذاری در حوزه صنایع مرتبط با روغن زیتون
    ثبت شرکت در حوزه های گردشگری و توریستی
    ثبت شرکت در حوزه انرژی در یونان
    ثبت شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
    ثبت شرکت در حوزه تدارک و خدمات مختلف در یونان
    ثبت شرکت در حوزه های نوین به عنوان کارآفرینی:: بازدید از این مطلب : 76
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin
همیشه فعالان اقتصادی و قدرتمند در حوزه تجارت داخلی و بین المللی به دنبال بهترین بازارها و مناطق برای ثبت شرکت و انجام امور تجاری بازرگانی خود می باشند. به جرات می توان گفت شهرها و استان های دارای اشتراک مرزی و بخصوص آن دسته از شهرهایی که دارای مناطق آزاد تجاری هستند از این حیث جایگاه بسیار ویژه تر و مهم تری دارند.

اهمیت مناطق آزاد تجاری را قبلا در مقالات مختلف از جمله ثبت شرکت در منطقه آزاد تجاری تشریح کردیم که علاقمندان به این حوزه می توانند مزایا و محاسن زیاد ثبت شرکت را در مقاله ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری دنبال کنند.

اما بدون تردید یکی از بهترین و استراتژیک تری شهرهای ایران شهر آستار است.  آستارا از شهرهای بسیار مهم و تاثیر گذار استان گیلان و شمال کشور محسوب می شود که در شمالی ترین منطقه گیلان واقع شده و راه ارتباطی ایران با کشور آذربایجان و شهر مهم اقتصادی باکو می باشد. شهر بندری و گردشگری آستارا یک شهر بسیار پر طرفدار است و این موضوع از نظر میزان گردشگر داخلی و خارجی که به این شهر هر ساله وارد می شوند به خوبی قابل استنباط است به شکلی که هر ساله بیش از 6 میلیون گردشگر داخلی و نزدیک به یک میلیون گردشگر خارجی به این شهر وارد می شوند که البته نسبت به پتانسیل بالای این شهر هنوز هم میزان این گردشگران می تواند تا چندین برابر افزایش یابد.

ضمن اینکه آستارا از شهرهای اقتصادی بسیار مهمی در ایران می باشد. این شهر با داشتن یک بندر ترانزیتی بسیار مهم  در شمال ایران به عنوان اصلی ترین مسیر راهبردی ایران و آذربایجان می باشد و حتی بندر آستارا را به عنوان مسیر ارتباطی ایران به اروپا و دروازه قفقاز هم می شناسند.

واردات خیل عظیمی از کالاهای مورد نیاز کشور و صادرات بسیاری از کالاها و تولیدات و مواد اولیه ایرانی از این بندر به عنوان سومین مرز مهم تجاری ایران و امنیت بالای مرز های کشور در این شهر و وجود انواع زیر ساخت های مهم و مورد نیاز تجاری مانند خط راه آهن ، فرودگاه بین المللی، مسیرهای ترانزیتی بزرگ ، دسترسی به شهرهای بزرگ کشور، بهترین لنگرگاه ها مورد نیاز، وجود انواع انبارها و سردخانه ها، شرکت های حمل و نقل، شرکت های خدماتی و ... باعث شده تا این مرز گمرکی کشور به عنوان یکی از برترین مرزهای واردات و صادرات و بسیار پر اهمیت تجاری ایران شناخته شود.

منطقه ویژه اقتصادی شهر آستارا با 61 هزار هکتار وسعت به عنوان یکی از مناطق استراتژیکی اقتصادی ایران در سال 88 تصویب و راه اندازی شد. این منطقه به دلیل ابعاد صنعتی، تجاری ، گردشگری ، بندری، دریایی و لجستیکی از اهمیت زیادی در ایران برخور دار است و شرکت هایی که در این منطقه به ثبت می رسند به دلیل اهمیتی که در نقش توسعه اقتصادی کشور خواهند داشت از پرداخت مالیات تا 20 سال معاف خواهند بود و در ضمن می توانند از خدمات دولتی و تسهیلات دولتی زیادی استفاده کنند.

از مزایای ثبت شرکت در منطقه ویژه اقتصادی آستارا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    برخورداری از معافیت مالیاتی به مدت 20 سال از زمان ثبت شرکت
    امکان مالکیت خارجی شرکت بصورت کامل
    داشتن مشتریان خارجی و ورود بازرگانان مختلف به این منطقه بدون نیاز به ویزا
    وجود ضمانت نامه های معتبر برای سرمایه گذاران خارجی
    نبود هیچگونه محدودیتی برای انتقال ارز و سود حاصله در این مناطق
    امکان استفاده از خدمات ویژه پولی و بیمه ای
    معافیت از حقوق گمرکی برای برخی از کالاها
    فعالیت بورس اوراق بهادار در منطقه
    شرایط بسیار ساده ثبت شرکت و موسسات غیر تجاری و همچنین ثبت شعبه و نمایندگی
    مقررات آسان برای واردات و صادرات کالا
    دسترسی به نیروی کار ماهر و ارزان قیمت

به صورت کلی ثبت شرکت در این منطقه ویژه اقتصادی بسیار سود آور و برای اعتبار و رشد و بهره وری بیشتر از توانایی های شرکت بسیار حائز اهمیت است. شرایط ثبت ساده شرکت در این مناطق با وجود سود آوری زیادی که این مناطق برای صاحبین شرکت ها دارد باعث شده تا هر ساله تعداد زیادی از فعالان اقتصادی برای بهره مندی از شرایط سود آور منطقه وارد این شهر شده و فعالیت اقتصادی خود را انجام دهند.

شرایط ثبت شرکت در آستارا

آستارا به دلیل شرایط خاص و اهمیت بالایی که دارد و متقاضیان زیادی که برای ثبت شرکت دارد، یک شعبه ثبت شرکت در شهر استقرار داده شده است. علاقمندان به ثبت شرکت در این شهر می توانند از هر منطقه ای از ایران و یا حتی خارج از ایران برای ثبت شرکت اقدام نمایند. مرحله اول ثبت شرکت در آستارا انتخاب قالب ثبت شرکت می باشد

مطابق با قانون تجاری ایران 7 نوع شرکت سهامی عام و سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی و شرکت تعاونی، شرکت نسبی و همچنین موسسات غیر تجاری  به عنوان تنها مراجع قانونی و تجاری در ایران شناخته می شوند که البته باید ثبت نمایندگی و ثبت شعبه را نیز به انها افزود.

علاقمندان به ثبت شرکت در آستارا هم می توانند بدون محدودیت هر یک از این قالب ها را انتخاب و به ثبت برسانند. عوامل تعیین کننده قالب شرکت میزان سرمایه، تعداد و نوع شرکا، نوع موضوع شرکت و مسئولیت های شرکا می باشد که می توانید با مراجعه به مقالات مربوط به هر یک از انواع شرکت ها شرایط ثبت هر یک از شرکت ها را متناسب با نوع قالب شرکت انتخاب نمایید.

اما بصورت کلی در نظر داشته باشید که شرکت های سهامی سرمایه محور هستند و تامین و تادیه سرمایه در آنها اعتبار شرکت را تعیین می کند. شرکت سهامی عام به 5 نفر و حداقل 500 هزار تومان سرمایه نیاز دارد و شرکت سهامی خاص به 3 نفر و 100 هزار تومان سرمایه نیاز دارد. شرکت با مسئولیت محدود معطوف به سرمایه و تا حدودی شخصیت شرکا است و نیاز به 100 هزار تومان سرمایه اعلامی و 2 نفر شریک دارد.

شرکت تضامنی و نسبی کاملا اعتبار خود را از اعتبار موسسین می گیرند و به همین دلیل نیازی به سرمایه اولیه ندارند، شرکت های مختلط سهامی و غیر سهامی از ترکیب شرکت تضامنی با شرکت سهامی و یا با مسئولیت محدود به وجود می آیند و شرکت تعاونی نیز با مشارکت حداقل 7 نفر در یک موضوع و دغدغه مشترک شکل می گیرند.

موسسات غیر تجاری تنها در حوزه های آموزشی و غیر تجاری می توانند ثبت شوند و شعبه و نمایندگی هم یک واحد از شرکت های دیگر با مسئولیت های متفاوت می باشند که در قسمت و یا شهری دیگر به ثبت می رسند.

پس از تعیین قالب شرکت و میزان سرمایه و تادیه آن متناسب با قالب  و تعهدات شرکا باید نامی برای شرکت انتخاب شود. این نام بر اساس فرم تعیین نام و به ترتیب اولویت مد نظر و به تعداد 5 نام پیشنهادی می باشد. تنها یکی از این نام ها پس از بررسی تصویب می شود.

نام و تعیین نام برای شرکت تابع برخی از قوانین و مقررات قانون تجارت ایران می باشد که باید رعایت شود. برای شناخت شرایط تعیین نام و انتخاب نام مقاله تعیین نام برای شرکت را مطالعه فرمایید.مراحل ثبت شرکت در آستارا

پس از تعیین قالب حقوقی و تعیین نام برای شرکت باید برای ثبت شرکت در سایت اداره ثبت شرکت ها نام نویسی کنید. در این مرحله باید تمامی مدارک موسسین و شرکا و مدیران و ... را آماده کرده باشید، همه مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت که مدارک حقوقی و قانونی هستند آماده شده باشد و فایل اسکن شده آن با کیفیت مناسب آماده باشد .

بعد از طی مراحل ثبت نام و معرفی کردن وکیل و یا نماینده حقوقی کارشناسان ثبت شرکت درخواست شما را بررسی می کنند و در صورت نبودن هیچ نوع مغایرتی درخواست شما تایید می شود که باید روال ثبت شرکت با ارسال مدارکی که در زیر به آن اشاره می شود در اداره ثبت شرکت ها در تهران و یا شعبه ثبت شرکت ها در آستارا دنبال شود. هزینه های ثبتی پرداخت می شود و دوباره مراحل ثبت به سرعت طی خواهد شد.

بعد از بررسی های انجام شده آگهی به نام آگهی تاسیس صادر می شود که باید در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیر الانتشار به خواست خود شما چاپ شود. بعد از این مرحله شماره ثبت و یک شناسه ملی منحصر به شرکت شما صادر می شود و کار ثبت شرکت به اتمام می رسد.

اما برای داشتن فعالیت قانونی باید اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی هم بکنید.

مدارک و مستندات مورد نیاز برای ثبت شرکت در آستارا:

    کپی مدارک شناسایی و هویتی شرکا، مدیران و بازرسان شرکت
    فرم تعیین نام شرکت
    اقرار نامه مدیران و بازرسین
    صورتجلسه مجمع عمومی موسسین با امضا همه موسسین
    صورتجلسه اولین هیئت مدیره با امضا همه مدیران
    یک آدرس از مکان شرکت که می توان مکان اجاره ای و یا ملکی باشد
    گواهی عدم سوء پیشینه شرکا و مدیران شرکت و همچنین بازرسین شرکت
    وکالتنامه وکیل شرکت

ثبت هر یک از انواع شرکت ها نیاز به تخصص و دانش کامل حقوقی دارد. هر یک از انواع قالب های شرکت تفاوت های ساختاری و کلیدی با نوع دیگر دارد که تعیین آن بر اساس نوع فعالیت و موضوع شرکت می تواند در روند و اجرای بهتر فرآیند های اجرایی شرکت و توسعه آتی شرکت نقش تعیین کننده ای داشته باشد:: بازدید از این مطلب : 77
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

دنیا  به سرعت باور نکردنی در حال توسعه است. تغییرات پیرامونی زیاد است و درک این همه اتفاق و همراهی با این تغییرات و سرعت واقعا کار دشواری است. همه می خواهند به هر طریق ممکن گوی سبقت را از همدیگر بگیرند.

بنا بر توصیه فعالات اقتصادی و کارشناسان ارشد داخلی و بین المللی تنها یک راه برای مقابله با سرعت رشد و توسعه برخی از کسب و کارها وجود دارد و آن هم چیزی نیست جز ثبت یک شرکت.

ثبت شرکت توان رقابتی افراد را بسیار بالا می برد. به دلیل مشارکتی بودن ثبت شرکت و فعالیتی که در این شرکت ها با پشتوانه و همفکری انجام می شود خیلی ساده تر می توان با این تغییرات و سرعت بازار هماهنگ شد.

اما با توجه به هزینه های مالیاتی بالا، کم بودن مشتریان و نیاز به بازاریابی و تبلیغات زیاد برای یافتن بازار هدف، رقابت بالا برای به دست آوردن محدود مشتریان داخلی و از همه مهم تر هزینه های زیاد واردات مواد اولیه و صادرات کالاهای شرکت به سایر کشورها خیلی از مردم تمایلی به ثبت شرکت در داخل ایران نشان نمی دهند و توان راه اندازی یک شرکت در خارج از ایران را هم ندارند و این باعث نا امیدی آنها شده است.

اما این یک باور اشتباه است. در همین ایران ما تعداد زیادی از مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری وجود دارند که به راحتی هر فرد با هر ایده و توان مالی می تواند در این مناطق شرکتی به نام خود را ساده ترین تشریفات اداری و این هم در همان مکان به ثبت برساند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری محاسن بسیار زیادی دارند که در ایران کمتر مورد توجه مردم و شرکت های خواهان توسعه فردی و اقتصادی قرار گرفته است . مثلا اینکه در مناطق آزاد تجاری رقابت خیلی ساده تر است چرا که بازار هدف این مناطق بازارهای بین المللی است. یعنی نه تنها مشتریان داخلی برای تامین خواسته های شرکت خود، خودشان به این مناطق سر می زنند بلکه ورود و خروج بازرگانان خارجی و انواع شرکت های بین المللی هم به این مناطق بدون نیاز به ویزا و محدودیت امکان پذیر است. در نتیجه با یک بازار بزرگ بین المللی سر و کار دارید و بازاریابی و تبلیغات کمتری نیاز است.

ضمن اینکه در این مناطق نیازی به پرداخت عوارض گمرکی ندارید و تا 20 سال از پرداخت مالیات هم معاف هستید. پس شرکت ها بدون نیاز به نگرانی در خصوص اینکه آیا در آینده شرکت سود دهی دارد یا نه و اینکه همه سود را باید مالیات بدهند و یا اینکه باید برای اجناس وارداتی و صادراتی خود هزینه های زیادی به عنوان عوارض بدهند می توانند به راحتی فعالیت اقتصادی خود را دنبال کنند.

از دیگر مزایای مناطق آزاد اقتصادی این است که ماموران گمرکی کمتر در این مناطق در خصوص واردات و صادرات شرکت ها مداخله می کنند. ضمنا ساختارهای مناطق آزاد تجاری بسیار پیشرفته تر و توسعه یافته تر از شهرک های صنعتی و مناطق اقتصادی داخلی شهر ها است. یعنی به راحتی به انواع راه های ارتباطی، فرودگاه، لنگر گاه ها، جاده های مبادلاتی و تجهیزاتی مانند سرد خانه و انبار و ... دسترسی خواهید داشت. نیروی کار در مناطق آزاد تجاری ارزان است و ده ها و یا صدها مزیت دیگر که بخصوص برای شرکت های تازه تاسیس و در حال توسعه به عنوان یک موهبت و هدیه باید بر شمرده شود.

شما حتی به عنوان مالک یک شرکت و یا سهامدار و شریک یک شرکت می توانید با مشاوره کارشناسان حرفه ای ما به راحتی در مناطق آزاد تجاری شعبه مستقل و یا وابسته  و حتی نمایندگی شرکت خود را راه اندازی کنید و از مزایای بی شمار این مناطق استفاده کنید.:: بازدید از این مطلب : 90
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin1. اظهارنامه ثبت اختراع
اظهارنامه ثبت اختراع باید در سه نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.
2. توصیف اختراع
توصیف اختراع باید صریح و همراه با جزئیات کامل و مشتمل بر نکات ذیل باشد :
الف) عنوان اختراع به گونه ای که دراظهارنامه ذکر گردیده است.
ب ) زمینه فنی اختراع مربوط.
ج ) مشکل فنی و بیان اهداف اختراع
د ) شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت هایی که در ارتباط با اختراع ادعایی وجود دارد، به نحوی که برای درک و بررسی جدید بودن اختراع کفایت کند.
ه) ارائه راه حل برای مشکل فنی موجود ، همراه با شرح دقیق و کافی و یکپارچه اختراع
ر) توضیح اشکال، نقشه ها ، نمودارها در صورت وجود به نحوی که یک متخصص در آن زمینه بتواند اختراع را درک و ارتباط اجزای آن را دریابد. ارجاع به شماره هایی که برای بیان ویژگی های اختراع در نقشه آمده است الزامی است.
ز ) بیان واضح و دقیق مزایای اختراع ادعایی نسبت به اختراعات پیشین، به نحوی که ویژگی جدید بودن اختراع و تاثیر فنی آن را روشن سازد.
ح ) ذکر صریح کاربرد صنعتی اختراع در صورتی که ماهیت اختراع گویای این امر نباشد.
3. ادعا یا ادعاهای اختراع
هر اختراع می تواند مشتمل بر یک یا چند ادعا باشد. ادعا یا ادعاها باید صریح و منجز بوده و دارای شرایط ذیل باشد :
الف) معقول بودن تعداد آنها با توجه به ماهیت اختراع و شماره گذاری ترتیبی آن ها در صورت تعدد
ب ) فراتر از اطلاعات افشا شده نباشد.
ج) ویژگی های فنی حمایت را با استفاده از جملات مثبت بیان نماید.
4.خلاصه ای از توصیف اختراع
خلاصه اختراع : مطابق مواد 13و14 خلاصه مشتمل بر 70 تا 200 کلمه و فقط برای بیان اطلاعات اختراع و درصورت لزوم مشتمل بر فرمول شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد.
5. نقشه یا نقشه ها ، در صورت لزوم
در تنظیم نقشه ها توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است :
الف) در روی کاغذ بادوام و A4.
ب ) باوضوح و شفافیت کامل.
ج ) تمام عناصر نقشه دارای مقیاس باشند.
د ) تا حدامکان به صورت عمودی باشد.
هـ) اعداد و حروف خوانا باشد.
و ) شامل نشانه باشد.
ز ) صفحات به ترتیب باشد.
ح ) هیچ توضیحی نباید روی نقشه وجود داشته باشد.
6. مدارک مثبت هویت متقاضی و مخترع
الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
ج) مدارک مثبت هویت مخترع : ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
7. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع ، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود.
8. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
9. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
10. مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.:: بازدید از این مطلب : 87
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 

طرح صنعتی به معنای ویژگی های مربوط به شکل، ساختار، نقش و تزیینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرآیند صنعتی است . به نحوی که در کالای نهایی و خاتمه یافته ( کالایی که مراحل ساختنش به اتمام رسیده است ) ایجاد چشم نوازی و جذابیت نماید.
ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 در تعریف طرح صنعتی چنین مقرر می دارد :
هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد.
تعریفی که در این ماده از طرح صنعتی به عمل آمده است، تقریباَ تعریف جامع و منطبق با تعاریفی است که در قوانین ملی خیلی از کشورها و همچنین در اسناد منطقه ای آمده است.
از نظر اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی اتحادیه اروپا (OHMI ) ، به طور خلاصه طرح صنعتی ، طراحی ظاهری یک محصول یا بخشی از آن است که ناشی از خطوط رنگ ، شکل ، بافت یا تزیینات آن است.
با توجه به بند (1) ماده 2 قانون مدل سازمان جهانی مالکیت معنوی برای طرح های صنعتی، طرح صنعتی ترکیبی از خطوط یا رنگ ها یا هر شکل سه بعدی همراه یا بدون خطوط یا رنگ ها است؛ به شرطی که چنین ترکیب یا شکلی، ظاهر ویژه به یک محصول صنعتی یا دستی بدهد و به عنوان یک طرح برای آن محصول تلقی شود.
در اسناد و کتب منتشره از سازمان جهانی مالکیت معنوی از طرح صنعتی تعریف شده است. در یکی از کتب منتشره از سوی وایپو در تعریف طرح صنعتی از نظر حقوقی آمده است : ” طرح صنعتی عبارت است از حقی که برای حمایت از ویژگی های تزیینی و غیر کاربردی یک کالا یا محصول صنعتی که حاصل فعالیت طراحی است و متعاقب ثبت آن، اعطاء می شود”.
حقوق دانان داخلی و خارجی نیز از طرح صنعتی تعاریف مشابه تعاریف یاد شده ارائه داده اند که به تعدادی از آنان به شرح ذیل اشاره می شود :
طرح صنعتی، طرح ، شکل یا تصویری است که به شی ء نوعی تجلی و زیبایی تازه ای می بخشد به نحوی که از دیگر اشیاء مشابه متمایز و متفاوت باشد؛ مثلاَ نوعی خطوط زینتی در لباس یا ترکیب رنگ ها .
از نظر برخی دیگر طرح صنعتی عبارت است از جنبه ای از یک کالا که نمودی تزیینی یا آرایشی دارد، این طرح می تواند یک شکل سه بعدی باشد مثل سطح سه بعدی یک کالا یا دو بعدی باشد مثل خطوط و رنگ های جذاب به کار رفته در یک کالا.
طرح صنعتی ، هر گونه ترکیب خطوط و رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن است که بتواند طی یک فرایند صنعتی روی کالا به کار رود و به آن، شکل ظاهری خاصی دهد.
طرح صنعتی به عنوان خصوصیات مربوط به شکل، ساختار، نقش و تزیینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرآیند صنعتی است به نحوی که در کالای نهایی و خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت نماید.
آفزینش های بدیعی است که در قالب خطوط، نقش ها ، رنگ ها و اشکال سه بعدی ( ساختار) در یک محصول به موجب فرآیند صنعتی متبلور شده و موجب گیرایی و جذابیت در محصول نهایی می گردد.
ظاهر تمام یا بخشی از یک محصول که نتیجه ویژگی های به خصوص، خطوط، نمادها، رنگ ها، شکل ، بافت و یا مواد و جنس یک محصول یا نحوه آرایش آن است.
طرح صنعتی عبارتست از مجموعه ای از خطوط، طرح، زنگ ، شکل ، ترکیب رنگی یا غیررنگی ، دو بعدی یا سه بعدی، هرگونه نمای داخلی یا خارجی، جزیی یا کلی یک محصول، بسته بندی ، پوشش، طرح های چاپی و گرافیکی که به محصول شکل ظاهری خاصی بدهد و ویژگی و چهره جدیدی را ارائه دهد که به طور صنعتی قابل اجراء است.
به طور کلی، یک طرح صنعتی باید به کالا ظاهر خاص و ویژه بدهد. این شرط باعث می شود کالایی که طرح روی آن قرار گرفته است از نگاه و منظر مصرف کننده و کاربر جذاب و متفاوت از کالاهای مشابه و همسان باشد.
چنانچه طرح با رعایت قوانین تبلور یابد در قالب قانون قابل حمایت است.:: بازدید از این مطلب : 88
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 29 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin

 

قبل از آنکه در مورد ضوابط قانونی تغییر اقامتگاه و تغییر تابعیت شرکت های تجاری، توضیحاتی داده شود، لازم دانستیم به مناسبت موضوع برای آشنایی ذهن خوانندگان ابتدا به مواد قانونی راجع به این موارد، اشاره ای داشته باشیم و سپس وارد بحث اصلی شویم.

اقامتگاه اشخاص حقوقی
در این باره با دو ماده روبرو هستیم :
1. ماده 590 ق. ت ( مصوب 1311) : که اقامتگاه شخص حقوقی را محلی می داند که اداره شخص حقوقی در آن جا است.
2. ماده 1002 ق. م ( مصوب 1311 ) : که اقامتگاه شخص حقوقی را مرکز عملیات آن می داند.
درباره تعارض دو ماده فوق الذکر نظراتی به شرح ذیل ارائه شده است :
1. از آن جا که ماده 1002 ق. م موخر التصویب است، ماده 590 ق. ت را نسخ کرده است. این نظر قابل پذیرش نیست. چرا که قانون تجارت، راجع به تجار و اعمال تجاری است و در نتیجه قانون خاص است و قانون مدنی که قانون عام است، نمی تواند آن را نسخ کند ، بلکه به قول اصولیون خاص سابق می تواند عام لاحق را تخصیص بزند.
2. این ماده به یک معناست و محل اداره همان مرکز عملیات است. به عبارت دیگر قائلین به این نظر، منظور از مرکز عملیات را ، مرکز عملیات اداری شرکت دانسته اند، نه مرکز عملیات مادی و عملی شرکت. این نظر نیز قابل پذیرش نیست چرا که الفاظ قوانین را باید بر معانی عرفی حمل کرد و معنای عرفی این دو عبارت تفاوت بسیار دارد. محل اداره یک شرکت راهسازی ممکن است، دفتری در تهران باشد، در حالی که مرکز عملیات آن واقع در محلی بین قم و اصفهان باشد.
3. ماده 1002 ق. م راجع به اشخاص حقوقی غیرتجاری است و اشخاص حقوقی تجاری تابع ماده 590 ق. ت هستند؛ چرا که قانون تجارت قانونی خاص است و حکم آن درباره شرکت های تجاری که یکی از موضوعات قابل تجارت است همچنان باقی است، اما درباره سایر اشخاص حقوقی قانون مدنی که موخر التصویب است، حکومت دارد . این نظر بیش از دو نظر قبل منطقی و قابل پذیرش است، اگر چه بخش قابل توجهی از حقوقدانان نیز هستند که نظر دوم را پذیرفته اند و هر دو عبارت را به یک مفهوم دانسته اند. این نکته نیز حائز اهمیت است که در رویه قضایی نظر دوم پذیرفته شده است.

تابعیت اشخاص حقوقی
درباره تابعیت اشخاص حقوقی، ما با دو ماده مواجه هستیم :
1. ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها ( مصوب 1310) : این ماده یک قاعده کلی درباره تمام اقسام اشخاص حقوقی بیان نمی کند، چرا که فقط درباره شرکت های تجاری بیان حکم می کند و نه سایر اشخاص حقوقی. این ماده بیان می دارد : ” هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب می شود “. بنابراین ماده شرکت تجاری برای ایرانی قلمداد شدن باید : 1) در ایران تشکیل شده باشد و 2) مرکز اصلی اقامتگاه آن در ایران باشد.
2. ماده 591 ق. ت ( مصوب 1311) : که یک قاعده کلی را بیان می دارد و درباره تمام اقسام اشخاص حقوقی بیان حکم می کند. این ماده بیان می دارد که : ” اشخاص حقوقی تابعیت مملکتی را دارند که اقامتگاه آن ها در آن مملکت است. ” بنابراین در شناخت تابعیت اشخاص حقوقی به مشکلی برنمی خوریم، چرا که رابطه تابعیت و اقامتگاه در اشخاص حقوقی، رابطه تساوی است. بنابراین هر شرکتی که اقامتگاه آن در ایران باشد، ایرانی محسوب می گردد و دارای تابعیت ایرانی است.
سوال : در تشخیص تابعیت شرکت تجاری کدام یک از این دو ماده را باید ملاک قرار داد ؟
در جواب به این سوال به نظرات ذیل برمی خوریم :
1. برخی معتقدند که ماده 591 ق. ت از آن رو که موخر التصویب است، ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها را نسخ کرده است و از این رو محل تابعیت شرکت تجاری نیز همان محل اقامتگاه آن است.
2. برخی دیگر معتقدند که ماده 591 ق. ت حکم عامی است درباره همه اقسام شخص حقوقی و ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها، حکم خاصی است که فقط درباره شرکت های تجاری بیان حکم می نماید و به قول اصولیون عام، خاص سابق را نسخ نمی کند، بلکه خاص موجب تخصیص عام می گردد. بنابراین نظر، ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها همچنان درباره شرکت های تجاری قابلیت اجراء دارد و ماده 591 ق. ت درباره سایر اشخاص حقوقی اعمال می گردد.
البته این نکته را باید مد نظر داشت که هر چند ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها نسخ نشده است، اما اعمال آن خود به خود کنار رگذاشته شده است؛ چرا که اگر برای مثال شرکتی در خارج از ایران تشکیل شده باشد، ولی در حال حاضر اقامتگاه آن در ایران باشد، هر چند که بنا بر ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها نمی توان آن را ایرانی دانست، اما بنا بر ماده 591 ق. ت ، چه از منظر نظرات حقوقی و چه از منظر رویه قضایی این شرکت ایرانی قلمداد می گردد.

تغییر اقامتگاه شرکت تجاری
1. تغییر اقامتگاه شرکت تجاری با مشکل خاصی روبرو نیست و همان اکثریتی که در مقررات یا اساسنامه شرکت برای اتخاذ تصمیم تعیین شده اند، می توانند اقدام به تغییر اقامتگاه شرکت تجاری نمایند.
2. در مواردی که تغییر اقامتگاه از یک کشور به کشور دیگر می باشد و در نتیجه موجب تغییر تابعیت می گردد، تغییر اقامتگاه با اکثریت آراء امکان پذیر نیست و حکم موضوع تابع تغییر تابعیت می باشد.

تغییر تابعیت شرکت تجاری
در این زمینه این سوال مطرح میشود که آیا در شرکت های تجاری امکان تغییر شرکت وجود دارد؟ در این باره ما با دو ماده مواجهیم :
1. ماده 110 ق. ت که درباره شرکت بامسئولیت محدود بیان می دارد : ” شرکاء نمی توانند تابعیت شرکت را تغییر دهند مگر به اتفاق آراء”. بنابراین در شرکت های بامسئولیت محدود تغییر تابعیت به اتفاق آراء شرکاء مجاز است.
2. ماده 94 ل. ا. ق. ت که درباره شرکت های سهامی بیان می دارد : ” هیچ مجمع عمومی نمی تواند تابعیت شرکت را تغییر دهد”. بنابراین در شرکت سهامی تغییر تابعیت شرکت ممنوع است.
3. با توجه به دو ماده فوق الذکر که یکی درباره شرکت های بامسئولیت محدود و دیگری درباره شرکت های سهامی بیان حکم کی کند و با توجه به این امر که درباره تغییر تابعیت بقیه شرکت های تجاری قانون ساکت است، اختلاف نظر است که تغییر تابعیت سایر شرکت های تجاری را در حال حاضر ممکن بدانیم یا خیر و در صورت امکان سازوکار آن به چه شیوه ای باشد. نظر اقوی در این خصوص آن است که در سایر شرکت های تجاری نیز با توجه به آن که ماده 94 ل. ا. ق. ت موخر التصویب است و در نتیجه حاوی آخرین اراده قانون گذار می باشد و نیز با توجه به ضرورت های عملی، تغییر تابعیت آن ها را به هیچ وجه امکان پذیر ندانیم.:: بازدید از این مطلب : 98
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 29 مهر 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : yasamin


 

نام تجاری جزء الزام های خاص بازرگانان می باشد. الزام های خاص به آن دسته از قواعد و ضوابط اطلاق می گردد که کلیه بازرگانان مکلف به رعایت آن نیستند و حسب مورد برخی از بازرگانان الزام های قانونی در جهت اجرا و اعمال آن را دارا می باشند و عبارتند از :

_ کسب مجوزهای ویژه
_ نام تجاری
_ علامت تجاری


نکات مهم در ثبت نام تجاری
تجار مانند اشخاص برای شناساندن خود تحت نام و عنوان معینی فعالیت می کنند. ماده (578) قانون تجارت بیان می کند: نام تجاری ثبت شده را هیچ شخص دیگری در همان محل نمی تواند نام تجاری خود قرار دهد؛ ولو این که نام تجاری ثبت شده با نام خانوادگی او یکی باشد.
مدت اعتبار و انحصار نام تجاری، پس از ثبت برای تاجری که از آن نام تجاری استفاده می نماید؛ پنج سال است. (ماده 580 ق. ت). این الزام، در واقع الزامی منفی و بازدارنده برای سایر تجار است.
چون به استناد ماده (576) قانون تجارت، ثبت نام تجاری اختیاری است. لذا از الزام های خاص محسوب می گردد.
نام تجاری در زمره مایه های تجاری به حساب می آید و مانند سایر دستمایه های تجاری نظیر سرقفلی، پروانه های تجاری، حق مالکیت صنعتی، حق اختراع، حق اکتشاف، علامت تجاری، حق تقدم در اجاره محل و سایر موارد دیگر، قابل خرید و فروش و واگذاری است و مانند سایر ماترک، قابل انتقال به وراث می باشند.
نام تجاری در واقع عنوانی است که تاجر تحت آن نام به تجارت می پردازد. همان گونه که اشاره شد، این نام می تواند نام خانوادگی تاجر باشد یا هر عنوان دیگری که تاجر برای نامتجاری خود انتخاب می کند. نام تجاری، هر پنج سال یک بار قابل تمدید است. حد فاصل هر بار تمدید، شش ماه تاجر فرصت دارد تا در زمینه تمدید ثبت نام تجاری خود اقدام نماید. فرم های مورد عمل برابر الگوی انتخابی وزارت دادگستری است.
نام تجاری به استناد ماده (577) قانون تجارت برای تاجری که شریک ندارد، نباید به گونه ای که معرف دو نفر باشد، انتخاب شود.
تاجری که نام تجاری خود را به فروش می رساند دیگر حق استعمال آن را نداشته و نمی تواند تجارتخانه دیگری به همان نام در جای دیگر دایر کند. اگر نام تجاری با نام خانوادگی تاجر یکی باشد فروش نام تجاری تاجر را از استفاده از نام خانوادگی خود محروم نمی کند به شرط آنکه آن را برای تجارت استعمال نکند. در موقع واگذاری نام تجاری که نام خانوادگی باشد معمول بر اینست که انتقال گیرنده نام خود را نیز در ذیل آن به عنوان جانشین اضافه می کند یا اینکه در مقابل نام تجاری کلمه قدیم اضافه می شود تا هم نام تجاری سابق ذکر شده باشد هم توهمی برای شخص نسبت به شخص تاجر حاصل نشود.
ثبت نام تجاری در صورتی که آیین نامه آن به تصویب برسد مانند ثبت شرکت ها و دفاتر تجاری و علائم تجاری و اختراعات به طریقه اعلامی Declaratif انجام خواهد شد. به این معنی که اداره ثبت نسبت به اظهارات متقاضی ثبت و صحت و سقم آن ها تحقیقی نخواهند کرد و به این جهت اشخاصی که مشاهده کنند حقوق آن ها مورد تضییع قرار گرفته حق خواهند داشت نسبت به ثبت مزبور اعتراض کنند. بنابراین رسیدگی اداره ثبت در مورد ثبت نام تجاری محدود به این خواهد بود که چنین اسمی قبلاَ به نام دیگری به ثبت نرسیده باشد.
نکته : نام تجاری نباید با ثبت تجاری اشتباه گرفته شود. تفاوت نام تجاری با ثبت تجاری در این است که ثبت تجاری مربوط است به شناسایی تاجر و وضع تجاری او، در صورتی که نام تجاری فقط مربوط به شهرت تاجر می باشد که تحت آن نام خود را معرفی می کند. وانگهی ثبت نام تاجر با فوت یا حجر وی تغییر می کند ولی نام تجاری با بقا خود نشانگر ادامه کار موسسه یا تجارتخانه می باشد.:: بازدید از این مطلب : 89
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 29 مهر 1398 | نظرات ()